Dobre a złe logo

Jest wiele błędnych wyobrażeń na temat logotypów. Ludzie uważają, że logo powinno dużo o nas mówić, że logo powinno być ładne, lub że powinniśmy kochać nasze logo. A prawdą jest, że nie nie mogliby być oni bardziej w błędzie. Dobre logo, jak słusznie mówi Sagi Haviv (prezes CGH), musi spełniać trzy poniższe zasady:

1. Logo musi być stosowne. Nie rozumiemy tego jednak jako "ekspresyjne" czy "opisujące", ponieważ nie powinno ono dużo mówić o działalności, powinno być jedynie stosowne w samym odczuciu, oddawać osobowość, sedno idei ... powinno się czuć, że pasuje. Tak samo jak stosownie należy ubierać się na różne okazje np na oficjalną galę nałożymy sukienkę czy garnitur a na festiwal muzyczny ubierzemy się luźnie i wygodnie, tak i logo musi być dopasowane do marki. W sporcie chociażby możemy spodziewać się śmiałych i dynamicznych kształtów, natomiast w modzie mogłyby być one raczej eleganckie bardziej subtelne. We wszystkim chodzi o poczucie stosowności.

2. Druga zasada mówi, że logo powinno być wyraziste i zapadające w pamięć. A dokładniej, powinno być na tyle niezwykłe, by zapaść nam w pamięć na tyle, że widziane raz czy dwa razy, można już komuś opisać czy narysować na kartce.

3. Trzecia, być może najważniejsza reguła - logo musi być proste, bardzo proste. Tak, żeby mogło być wszędzie reprodukowane, w małych rozmiarach, dużych rozmiarach, w formatach pikseli itd.

Nasz cel do, którego dążymy projektując logotypy polega na znalezieniu idealnego balansu pomiędzy wyrazistością a prostotą. Jak wyjątkowe możemy je zrobić, równocześnie nie sprawiając, że jest zbyt skomplikowane. Jak proste możemy je zrobić, żeby nie było zbyt ogólne i pospolite. Więc odpowiedzią na to jakie logo jest złym logo jest - z jednej strony logo zbyt ogólne a z drugiej strony też takie, które jest zbyt skomplikowane, bo nie zadziała w małych rozmiarach.

potrzebujesz w czymś pomocy?