E-commerce: zmiany w zachowaniu klientów

Powodów do zainwestowania w branding obejmujący projektowanie opakowań jest wiele. Przykładowymi mogą być:
- Rebranding służący zmianie sposobu bycia postrzeganym lub konkurowania z rywalem na rynku
- Wykorzystanie bardziej zrównoważonych ekologicznie materiałów
- Zwiększenie sprzedaży produktów lub zwiększenie udziału w rynku.

Sprzedaż się zmienia … i to szybko

Największym trendem zmieniającym się w handlu detalicznym jest właśnie rozwój zakupów internetowych. Ale nawet już ściśle w samym handlu detalicznym online (e-commerce) byliśmy świadkami ogromnych zmian w ostatnich latach. W ciągu ostatniej dekady lub może i już dłużej nastąpiły zmian w użytkowaniu urządzeń, kanałach handlowych i na rynkach światowych. Handel elektroniczny ma wpływ na wszystko, od dostaw paczek po zakupy spożywcze. Niektóre z tych zmian są mniejsze lub wolniejsze, niż mogliśmy się spodziewać, podczas gdy inne są większe niż nam się wydaje.

"Sprzedaż online wykazuje stały wzrost od 2008 r. , ale w ciągu ostatnich trzech lat naprawdę ruszyła z miejsca, ponieważ wydatki online rosły szybciej od 2015 r. Zbiegło się to z lekkim spowolnieniem wydatków w sklepach, co pokazuje początek zmiany zachowań konsumentów w kierunku zwiększenia wydatków w sieci".

~ Mary Meeker, autorka raportu "Internet Trends 2019"

Wykres z raportu Mary Meeker "Internet Trends 2019".

Zmiana sposobu użytkowania urządzeń

Ruch z telefonów komórkowych zwiększył się sześciokrotnie w ciągu sześciu lat, podczas gdy ruch stacjonarny gwałtownie spadł. Zmiany w użytkowaniu urządzeń w czasie są kolejnym doskonałym przykładem tego, jak zmienia się nasza interakcja z handlem detalicznym online. Stuart McMillan, dyrektor ds. handlu elektronicznego w firmie obuwniczej Schuh ujawnił, że ruch komórkowy w Schuh wzrósł z 13% w 2012 roku do 77% w 2018 roku. W międzyczasie liczba komputerów stacjonarnych spadła z 80% w 2012 roku do około 20% w 2018 roku.

Firma Schuh prowadzi zarówno sprzedaż stacjonarną jak i online, jednak co jeśli spojrzymy na firmę działającą tylko i wyłącznie niestacjonarnie? Jak wynika z corocznych raportów ASOS, w 2012 16% sprzedaży pochodziło z urządzeń mobilnych. Jednak do 2017, urządzenia mobilne zaczęły stanowić ponad 3/4 (bo aż 77%) ruchu w sklepie.

Bazując na raporcie Adobe's Digital Insights Holiday Recap 2018, smartfony stanowiły aż połowę (51,4%) wszystkich wizyt na stronach sklepów internetowych w ciągu 61-dniowego sezonu świątecznego (listopad-grudzień) w Stanach Zjednoczonych i złożyły się na 1/3 wszystkich dochodów (33%).

potrzebujesz w czymś pomocy?