Po co mi logo?

Kiedy zastanawiasz się nad wszystkimi czynnikami, które mają wpływ na budowanie biznesu, stworzenie logo może nie wydawać się priorytetem. Ale powinno być! "Może nawet nie potrzebuję logo" mały głos szepcze ci w tył głowy. Nie słuchaj tego głosu, nie może byc bardziej w błędzie. Twoje logo jest integralną częścią sukcesu Twojej marki - właśnie tam, gdzie znajdują się wysokiej jakości produkty i pozytywne rekomendacje. Jeśli więc nie wiesz, dlaczego logo jest tak ważne to czytaj dalej, żeby się dowiedzieć :)

1. Przyciąga uwagę

Okres koncentracji uwagi jest w dzisiejszym świecie bardzo krótki - szczególnie u klientów. Firmy mają około 2 sekund, aby przekonać potencjalnych klientów, że ich produkty są warte rozważenia. Logo może szybko przyciągnąć uwagę widzów i w ciekawy sposób przekazać podstawowe wartości firmy. Ten krótki okres uwagi, który powoduje, że  konsumenci oceniają Twoją firmę po jej wyglądzie może działać na Twoją korzyść jeśli Twoje logo jest odpowiednio zaprojektowane, ale również może działać na niekorzyść jeśli poprzez niewspółgranie z tym co reprezentuje sobą firma w głowie klienta stworzą się oczekiwania, które nie zostaną spełnione.

2. Robi dobre pierwsze wrażenie

Pierwsze wrażenie jak sama nazwa wskazuje robi się tylko raz. Zadbajmy więc, żeby wykorzystać go jak najlepiej, ponieważ pierwsze z czym styczność ma potencjalny klient to logo firmy.
Większość widzów potrzebuje mniej niż 3 sekundy, żeby przeskanować wzrokiem całą stronę internetową i uformować sobie pierwsze wrażenie, opinię o firmie. Kolejna rzecz, której szukają? Firmowe logo.

3. Jest podstawą identyfikacji wizualnej marki

Skuteczny branding (czyli budowanie marki) polega na opowiadaniu historii, która będzie miała wpływ na emocje jak i skojarzenia klientów - proste i przejrzyste. Chodzi nam o to, żeby utrwalić pewne wzorce wizualne, które najłatwiej jest nam zapamiętać, tak żeby wystarczył jeden rzut oka klienta, żeby wiedział, że produkt czy reklama jest właśnie naszej firmy.
Nie każda marka potrzebuje rozwiniętego systemu identyfikacji wizualnej na czele z logo, ale każda marka z pewnością logo potrzebuje. I choć prawdą jest, że projektowanie logo jest tylko częścią marki firmy, to jednak służy jako podstawa całej narracji, na której marka jest zbudowana. Kolory, tony, czcionki - wszystko to zależy od historii, którą próbujesz opowiedzieć, a Twoje logo powinno do niej pasować. Elementy te przełożą się później z Twojego logo na wszystkie materiały branding’owe - papier firmowy, wizytówki, stronę internetową itd w zależności od tego jakie źródła kontaktu z klientem zakładają Twoje cele biznesowe oraz strategia marketingowa.

4. Wizualny = łatwy do zapamiętania

Logotypy są punktem identyfikacji ale nie opisu. Są symbolem, którego klienci używają do rozpoznania Twojej marki. Idealnie byłoby, gdyby ludzie od razu połączyli widok twojego logo z pamięcią o tym, co robi twoja firma czy jakie wartości wyznaje. Nie chodzi tutaj o to, że zakład samochodowy w logo powinien mieć samochód. Chodzi o to, żeby każdy miał poczucie, że to logo stylistyką pasuje do danej działalności. Nie zrobimy więc raczej kwiatowego logo z pastelowymi kolorami dla mechanika. Wszystko zależy od grupy docelowej, ale głównym celem logo jest to, żeby klient mógł łatwo i poprawie skojarzyć je z naszą firmą, bo tak łatwiej je zapamięta.

5. Uczucie świeżości tylko na początku?

Gdy marka dopiero wchodzi na rynek to zajmuje się stworzenim od zera dobrej identyfikacji wizualnej. Po jakimś czasie jednak trendy się zmieniają oraz wraz z jej rozwojem zmieniać się może lub doprecyzowywać grupa docelowa jak i poszerzany może być wachlarz usług. W związku z tym co jakiś czas (różny dla każdej działalności) należy identyfikację odświeżać. Dotyczy to zarówno przynajmniej małych zmian wprowadzonych w logo lub całej identyfikacji. Nowoczesne i aktualne materiały promocyjne, w tym logo, dają klientom sygnał, że firma prężnie działa i się rozwija. Jest to tym samym jeden z czynników, które w dużej mierze budują zaufanie wśród konsumentów.

6. Sprzyja budowaniu lojalności wobec marki

Konsumenci pragną spójności. W miarę jak Twoja marka będzie się rozwijać, Twoje logo stanie się bardziej znane szerokiemu gronu konsumentów, a ta znajomość stwarza wrażenie, że jesteś godny zaufania i dostępny. Najlepszym połączeniem jest dobra kampania marketingowa, dobry produkt/usługa i dobre logo. Logo ułatwia wtedy upowszechnienie profesjonalnych usług czy produktów. Przykładem takich działań jest marka Nike. Pomyśl ile znasz osób, które kupując ubrania sportowe odrzuciłyby produkty Nike ze względu na jakość. Główną przeszkodą w ich zakupie może być cena ale nikt nie wątpi w ich jakość. A to wszystko zasługa gigantycznych nakładów na marketing i budowanie marki. Wystarczy, że zobaczymy mały znaczek na koszulce czy butach i od razu jesteśmy w stanie zapłacić za nie dużo więcej niż za identyczne produkty nieznanej marki bez tego znaczka, tak mocno zakorzenione jest już zaufanie do marki Nike. Gdy dobrymi produktami i solidnym brandingiem zbuduje się lojalność klientów, to będą oni już szukać tylko jednego - Twojego logo. Jak je znajda to będą wiedzieli, że trafili w dobre ręce.

potrzebujesz w czymś pomocy?