Projekt opakowań a cele biznesowe?

Powodów do zainwestowania w branding obejmujący projektowanie opakowań jest wiele. Przykładowymi mogą być:
- Rebranding służący zmianie sposobu bycia postrzeganym lub konkurowania z rywalem na rynku
- Wykorzystanie bardziej zrównoważonych ekologicznie materiałów
- Zwiększenie sprzedaży produktów lub zwiększenie udziału w rynku.

Przeczucie

W dzisiejszym świecie przytłaczającego bałaganu i nieskończonego wyboru, decyzje o zakupie zależą przede wszystkim od tego, jakie ludzie mają przeczucie względem produktów, stacjonarnie w sklepie lub na stronie internetowej. W związku z tym wizualne aspekty, w tym unikalne kształty, kolory i ikony, mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe klientów oraz "wyhaczenie" przez nich pożądanych produktów. Lojalni klienci będą automatycznie szukać Twoich produktów na półce po ich wyglądzie, nie samej nazwie firmy czy produktu. Dlatego też częste zmiany wyglądu produktów, w zakresie kolorów, kształtów, ikon mogą powodować dezorientację wśród ich nabywców i należy robić to z wyczuciem. Złotym środkiem jest osiągnięcie stanu, w którym stare i nowe projekty mogą funkcjonować obok siebie i dalej do siebie pasować równocześnie poprawiając dawny wizerunek bądź reprezentując nowe kluczowe dla marki wartości.

Redesign? Tak, ale jak?

Naturalnie, marki nie mogą pozostać takie same przez całe swoje "życie".  Kluczem do sukcesu redesignu jest właściwe zrównoważenie zmian i elementów stałych: w przypadku nagłej zmiany jednego podstawowego elementu wizualnego, takiego jak nowy kształt opakowania lub podstawowy element wizualny, konieczne jest często zachowanie innych podstawowych elementów, takich jak np kolor opakowania. Ponadto, marketerzy powinni zadbać o to, aby komunikaty z przodu opakowania pomagały wyjaśnić nagłe zmiany w wyglądzie opakowania (np. "New Look" lub "Improved Formula").

Oceniając aktualne opakowania pod kątem konkurencji na półkach sklepowych, funkcjonalności, roli opakowania w procesie zakupowym, drogi kupującego do zakupu oraz wyglądu powinniśmy ustalać jasne cele i standardy działania. W ostatecznym rozrachunku pomaga to zapewnić, że każdy wysiłek związany z przeprojektowaniem rozwiązuje rzeczywisty problem i odpowiada na rzeczywiste potrzeby klienta lub niekorzystną sytuację konkurencyjną bez straty czasu i pieniędzy.

potrzebujesz w czymś pomocy?